niedziela, 30 lipca 2017

Meble i dodatki w skandynawskim stylu

Dzisiaj zgodnie z obietnicą o stylu skandynawskim ciąg dalszy. W skandynawskim domach nie brakuje prostych form znanych z Ikei, ale również jest tam miejsce na stare meble z domu babci lub te, które są wykonane na ten styl. Ten eklektyczny styl wymaga wielu umiejętności o wyczucia stylu. Tym co wyróżnia również szwedzkie czy duńskie domy to dekoracyjne serduszka, drewniane koniki, latarenki czy kolorowe naczynia z ceramiki. Te drobiazgi znakomicie przełamują dominującą biel, a zestawieniu z drewnem, tworzą klimat przytulnego domu. Typowym skandynawskim wzorem są kratki czy paski, a wszystkie tekstylia wykonane są naturalnych materiałów. I co jeszcze dość ciekawe, szczególnie dla nas Polaków, jest brak firan w okna, które tylko czasem zastępują praktycznie niewidoczne rolety.






środa, 19 lipca 2017

Skandynawia we wnętrzu



Tym wpisem chciałam rozpocząć pewną seria wpisów, o Skandynawii, a dokładniej
o wnętrzach urządzonych w tym stylu. Styl ten rozprzestrzenił się dzięki sieci sklepów, która sprawiła, że skandynawskie wzornictwo stało się popularne na całym świecie. W sumie trudno się temu dziwić, bo naprawdę wnętrza urządzone w tym stylu są naprawdę wyjątkowe.
Dom skandynawski to wszechobecna biel, często ściany pokrywają białe, drewniane boazeria, a na podłodze drewniane deski, w naturalnym lub również białym kolorze. Pomimo tego, wnętrza te nie są nudne, a to dlatego, że przełamane są kontrastowy granatem czy czerwienią. Wyznacznikiem tego stylu są biel i drewno, oraz tekstylia, obecne w różnej formie np. wyrazistych poduszek na białej kanapie. Otwarte przestrzenie i jasne kolory to tęsknota Skandynawów za słońcem którego tutaj brakuje. Różnorodne materiały sprawiają, że dom nabiera przytulnego charakteru i ma swój niepowtarzalny klimat.

W czasie moich wędrówek po Skandynawii, przekonałam się, że domy tam są skromne, nieskomplikowane, a jednocześnie takie, w których chce się mieszkać. Tylko tam zwykły pieniek, na tle białych mebli, może stad się nie zwykle inspirującym elementem dekoracyjnym.
Teraz kilka zdjęć, a w następnym wpisie, cos więcej o skandynawskich meblach.





wtorek, 11 lipca 2017

Śródziemnomorskie klimaty

Bardzo spodobały mi się śródziemnomorskie klimaty we wnętrzach. Przebywając w takich pomieszczeniach, człowiek może mieć wrażenie, że cały czas przebywa na urlopie. Zresztą zobaczcie sami.


Czyż można źle się czuć w takim miejscu? Styl ten cechuje się wykorzystaniem jasnych, pastelowych barw, charakterystyczne są duże okna, drewniane podłogi. Wszystko to razem sprawia, że można naprawdę się zrelaksować. Powrót po pracy do tak urządzonego mieszkania to prawdziwa przyjemność. Styl ten to domena Greków i Włochów, choć z takimi wnętrzami można spotkać się również w Chorwacji.



Cechy takiego styku można nadać każdemu mieszkaniu, nawet bez rewolucyjnych zmian i większych kosztów. Konieczne są jasne barwy, elementy drewniane, wiklina czy polne kwiaty. Obowiązkowymi dodatkami są różnego rodzaju misy, wazony z mozaiki czy gliniane doniczki z aromatycznymi ziołami. W oknach sprawdzają się długie firany oraz zasłony z naturalnych materiałów. Styl ten sprawdza się w każdym wnętrzu, trzeba tylko dobrać odpowiednie dodatki, dopasowane do okoliczności.





wtorek, 4 lipca 2017

Ponownie trochę Japonii we wnętrzu



Kocham, kocham, kocham! Chciałoby się krzyczeć! Ale ja naprawdę nie mogę usiedzieć spokojnie na miejscu, od razu, gdy pomyślę, o Japonii. Jestem zauroczona tym krajem, jego kulturą, sposobem, bycia ludzi i mieszkaniami w japońskim stylu.

Mieszkanie w wydaniu japońskim to harmonijne połączenie spokoju z naturą, która jest je wyznacznikiem. Japończycy jak nikt potrafią odkryć przestrzeń w małym pomieszczeniu i wydobyć piękno z niepozornych rzeczy. Lubują się oni w naturalnych materiałach takich jak papier, bambus, czy morska trawa. Wszędzie można spotkać nawiązania to japońskiej tradycji i kultury. W japońskich domach można poczuć kulturę i ducha przodków. Tym co jest charakterystyczne to parawany, które oddzielają sferę publiczną od prywatnej no i oczywiście niskie meble, bo tradycja picia herbaty na poduszkach. Ciekawe jest to, że sfera domowa, jest zamknięta przed gośćmi, chyba że ich relacje z rodziną są bliskie. Minimalizm i wielofunkcyjność, to cechy, które są wyznacznikami japońskiego, domu. Zobaczcie jak fajne są mogą być wnętrza rodem z kraju Kwitnącej Wiśni.