środa, 28 lutego 2018

Kopenhaskie wnętrza

W zeszłym tygodniu wróciłam ze służbowej podróży z Kopenhagi. Wycieczka się udała wszyscy klienci zadowoleni, a ja jak zwykle zrobiłam kilka fajnych fotek. Zaraz je Wam pokażę, ale najpierw chciałabym żebyście zwrócili uwagę na typowe duńskie trendy, być może Was coś zainspiruje i przeniesiecie jakieś elementy do swoich wnętrz?
Typowe duńskie wnętrze, to harmonia i naturalizm. Tam ważną rolę odgrywa design i nowoczesne podejście do urządzania pomieszczeń. Proste formy podkreślone są dobrze skomponowanym światłem, bo te odgrywa tam pierwszą rolę. W Kopenhadze możemy zaobserwować nie tylko duże okna, ale także modne lampy. W jadalniach wiesza się je tuż nad stołem, a w sypialniach i w salonach dominują lampy stojące z dużymi metalowymi kloszami.





 Oprócz metalu i szkła cechą charakterystyczną każdego wnętrza jest drewno. Można śmiało powiedzieć, że nie ma pomieszczenia bez tego dodatku. Drewniana jest albo podłoga, albo meble. Ale im starsze i bardziej surowe drewno tym lepiej. Takie meble z duszą dodają uroku i są ponadczasowe.



 W Kopenhadze spodobały mi się także gliniane dodatki. Wazony w ciekawej formie to oryginalna ozdoba do salonu i do sypialni. 




czwartek, 22 lutego 2018

W czeskim stylu

Przeważnie oprowadzam Was po wnętrzach, do których nie każdy ma dostęp. Nie wszystkim bowiem uda się odwiedzić Skandynawię czy Stany Zjednoczone, i mam nadzieję, że dzięki moim zdjęciom chociaż trochę możecie poznać tamtejsze klimaty. Dziś jednak chcę Wam pokazać coś z sąsiadującego kraju. Co powiecie na wnętrza w czeskim stylu? Mieliście okazję już tam być? Wiecie jak wyglądają domy naszych południowych sąsiadów?
Czechy kojarzą nam się przede wszystkim z wpadającego do ucha języka, z dobrą kuchnią i wyrafinowanym poczuciem humoru. Niektóre wnętrza urządzone w typowo czeskim stylu także takie są, ale w większości przypadków możemy mówić o połączeniu minimalizmu z nowoczesną architekturą. Byłam w domach w których dominowały białe ściany, drewniane naturalne podłogi i jakieś energetyczne dodatki. Wszystko trochę przypominało mi styl lat 60-tych. Trochę plastiku, gdzieniegdzie jakiś czerwony, żółty lub zielony dodatek i styl retro. Wszystko z delikatnym puszczeniem oka dla poważnego designu, ale wnętrza są bardzo schludne i czyste. Czechy na całym świecie znane są także z kilku wybitnych projektantów, którzy zajmują się tworzeniem drewnianych mebli i fajnego oświetlenia. Ja spotkałam się właśnie z takimi wnętrzami, ale jeżeli Wy macie inne doświadczenia to czekam na Wasze komentarze.







niedziela, 11 lutego 2018

Nowojorski apartament

Myśląc o wnętrzach w stylu nowojorskim większość z nas od razu widzi charakterystyczne dla tego kraju dodatki. Owszem, jeżeli chcemy urządzić salon lub pokój młodzieżowy w takim designie, to na pewno musi się w nim znaleźć amerykańska flaga, jakaś drewniana skrzynia na drobiazgi czy też ceglana ściana w naturalnym odcieniu. Niemniej jednak to jak my urządzamy wnętrza w stylu nowojorskim trochę się różni od tego jak te wnętrza naprawdę wyglądają. Dziś postanowiłam Wam to pokazać na przykładzie apartamentów.
W Nowym Jorku byłam już kilka razy i na własne oczy miałam przyjemność sprawdzić czym charakteryzują się takie wnętrza. Po pierwsze, zawsze mamy tam do czynienia z bardzo dużą przestrzenią. A jeśli już mowa o apartamentowcu, to koniecznie musi on być usytuowany na jakiejś wysokiej kondygnacji. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że widok z takiego miejsca jest przepiękny i duże okna, a wręcz całe szklane ściany są obowiązkowe. Dostęp do naturalnego światła powiększa przestrzeń i jeszcze bardziej ją otwiera.




 Po drugie, nowojorski apartament urządzony w nowoczesnym stylu to raczej jasne kolory. W obowiązujących trendach mamy biele i szarości. 


 Dominują tam także metalowe i trochę industrialne elementy, jakieś rzeźby czy grafiki na ścianach także są mile widziane. Niemniej jednak nie ma tam mowy o przepychu i gromadzeniu dużej liczby dodatków.









sobota, 3 lutego 2018

Elegancja wprost z Finlandii

Wnętrza, które mnie najbardziej urzekają przeważnie są bardzo proste i eleganckie. Nie lubię zbyt dużego natłoku mebli, a zamiast wyrazistych kolorów wolę naturalne barwy. Z uwagi na zimową porę, i na brak śniegu za oknem postanowiłam odświeżyć swoją pamięć i przeniosłam się wprost do Finlandii. W tym ciekawym kraju byłam już kilka razy. W lecie uwiodły mnie tam białe noce, w zimie siarczyste mrozy i ogromne ilości śniegu. Tamtejsze wnętrza zainspirowały mnie z dwóch powodów. Po pierwsze, jest to bardzo elegancki design. A po drugie, w fińskich domach mamy do czynienia z jak najbardziej naturalnymi produktami.
Chociaż na pierwszy rzut oka możemy odnieść wrażenie, że każdy fiński salon jest taki sam, to musimy wiedzieć, że urządzenie wnętrza w jasnych kolorach wcale nie jest takie proste, bo wszystko wymaga dbałości o szczegóły i zachowania odpowiednich proporcji. Zasadą numer jeden, która przykuła moją uwagę jest drewniana podłoga. W zależności od potrzeb podłoga może być ułożona z surowych desek w ciepłym odcieniu, ale może być także bardziej nowoczesna. Zresztą zobaczcie sami, pamiętajcie jednak, że kolory w fińskim wnętrzu przeważnie są jasne.







 A jeśli już o kolorach mowa, to nie możemy pominąć nurtu jakim są stonowane i spokojne barwy dominujące na ścianach i meblach. W Finlandii najczęściej możemy spotkać biele, beże i różne odcienie szarości.



A co do naturalności, to oprócz drewnianych elementów dominują tam wełniane lub futrzane i bardzo ciepłe dodatki.