czwartek, 30 sierpnia 2018

Azjatycki design

Dziś temat tak odległy, że aż nieprawdopodobny. I chociaż według znanego powiedzenia „świat to globalna wioska”, to dla wielu europejczyków Azja w dalszym ciągu pozostaje nieodkryta. Nie oznacza to jednak, że w naszych wnętrzach nie możemy przemycić chińskiej nutki. Wbrew pozorom nie będzie to takie trudne bowiem region ten cechuje się prostotą i minimalizmem.
Tak więc zasada numer jeden, to przede wszystkim harmonia, ład i porządek. Nie ma mowy o azjatyckim designie jeśli w naszym otoczeniu będzie za dużo przedmiotów. Z naszych wnętrz musimy się pozbyć różnych dekoracji, kolorowych dodatków i zbyt bogatych ozdób.
Po drugie w azjatyckich wnętrzach ogromnie ważną rolę odgrywa kolor. Czterema podstawowymi barwami, które muszą się znaleźć w takim pomieszczeniu są biel, brąz, beż oraz czerwień. Kolory te mogą się przewijać na meblach, ścianach i dekoracjach.
Po trzecie liczą się konkretne dekoracje. Mogą to być drzewka szczęścia, jakieś wachlarze, czy ozdobny rysunek na ścianie. Nie bez znaczenia będą także niskie komody i stoliki kawowe.

Po czwarte, ważne jest proste oświetlenie. W tej roli sprawdzą się wszelkiego rodzaju lampiony. 




niedziela, 26 sierpnia 2018

Rosyjski styl we wnętrzach

Przede mną dosyć nietypowa podróż. Jako przewodniczka wycieczek zwiedziłam już wiele miejsc na całym świecie, ale jeszcze nigdy nie było mi dane wyjechać do Rosji. W przyszłym tygodniu wybieram się do tego kraju i muszę Wam się przyznać, że jestem bardzo ciekawa. To ogromne państwo budzi we mnie bardzo sprzeczne uczucia. Z jednej strony wiem, że panuje tam duża bieda, z drugiej strony zdaję sobie sprawę z tego, że w Rosji mieszka wielu magnatów, którym wartość pieniądza nie jest obca.
Zdążyłam się już merytorycznie przygotować na tą wyprawę, ale mam nadzieję, że pomożecie mi stworzyć dodatkowy obraz tego państwa. Czy ktoś z Was miał przyjemność odwiedzać rosyjskie mieszkania? Byliście gośćmi u przeciętnej rodziny, czy może gościliście w wystawnym pałacu? Jak wyglądają tamtejsze wnętrza?

Przeglądając mnóstwo zdjęć nasunęła mi się refleksja, że tamtejsi projektanci i architekci wnętrz naprawdę mają co robić. Wielko powierzchniowe domy, a także mnogość ozdób daje spore pole do popisu. Wydaje mi się, że dla skromnej i przeciętnej osoby rosyjskie wnętrza pełne są przepychu i bogactwa. Wzorzyste dywany, złote klamki, mocno zdobione meble, łóżka i wszystkie dodatki to prawdziwy miszmasz. Jeszcze nie wiem czy podobają mi się tamtejsze aranżacje, ale postanowiłam Wam je pokazać.





niedziela, 12 sierpnia 2018

Portugalskie wnętrza

Za kilka dni wybieram się w służbową podróż do Lizbony. Walizkę mam już praktycznie spakowaną, bilet zabukowany, wszystkie formalności załatwione. Znam już plan wycieczki, wiem jak dużą będę miała grupę i w zasadzie jestem gotowa. Niemniej jednak przed tą podróżą naszła mnie pewna refleksja. Nie po raz pierwszy jadę do Portugalii, ale dopiero teraz zaczęłam się zastanawiać czy istnieje coś takiego jak portugalski styl w urządzaniu wnętrz. Wszyscy kojarzmy jak wygląda styl skandynawski, angielski i włoski, a co z portugalskim?

Jeżeli macie jakieś jasne skojarzenia to proszę Was o opinie. Ja tak naprawdę nie do końca wiem, czy odwiedzane przeze mnie portugalskie mieszkania charakteryzowały się czymś nadzwyczajnym. Na pierwszy rzut oka zawsze wydawało mi się, że są to bardzo czyste, eleganckie i po prostu na światowym poziomie wnętrza. Po krótkim namyśle zaczęłam jednak dostrzegać pewne wspólne cechy. I tak na przykład każdy dom, w którym miałam przyjemność zagościć miał nadzwyczajnie duże okna. Były to klasyczne drewniane ramy przeważnie pomalowane na biało. W oknach trudno było się doszukać klasycznych firanek. Jeśli był już tam jakiś ozdobny element, to były to raczej rolety lub dekoracyjne drewniane żaluzje.



Poza tym, spójnym elementem portugalskich wnętrz, a zwłaszcza salonów była bardzo duża ilość kwiatów doniczkowych. Chyba nigdzie nie widziałam tak okazałych roślin. Nietypowe gatunki i soczysta zieleń liści sprawiały, że pomieszczenia nabierały świeżości i lekkości.
Jeżeli chodzi o jakieś ozdoby, to w wielu portugalskich domach odnalazłam mnóstwo obrazów i różnych dzieł sztuki. Ponadto dominowały neutralne kolory i naturalne tworzywa takie jak skóry i kamienie.




niedziela, 5 sierpnia 2018

Francja elegancja

Piękne wakacyjne miesiące już praktycznie za nami. Trzeba przyznać, że w tym roku pogoda naprawdę spisała się na medal. W wielu polskich województwach panowała iście tropikalna atmosfera. Doświadczyłam tego na własnej skórze, gdy po powrocie z Tunezji spragniona chłodnego powiewu wylądowałam na mazurach, a tam okazało się, że temperatura w cieniu sięga blisko czterdziestu stopni. No cóż, taki mamy klimat…


Ale wracając do tematyki mojego bloga chciałabym Wam dzisiaj trochę opowiedzieć o francuskich wnętrzach. Kwestia ta była już trochę poruszana podczas wpisu dotyczącego stylu glamour, ale zapewniam Was, że było to tylko fragment bogatej francuskiej atmosfery. Teraz przyjrzymy się bliżej bardziej klasycznym wnętrzom. Jeśli chcielibyśmy krótko zdefiniować aranżacje pochodzące rodem z Francji, to określenie „Francja- elegancja” będzie jak najbardziej odpowiednie. Pomieszczenia urządzone w tym stylu, są neutralne i eleganckie zarazem. Dużą wagę przykłada się do fikuśnych i miękkich w dotyku ozdób. Sprawdzają się miękkie, puszyste dywany, wygodne poduchy nonszalancko ułożone na sofie, oraz lustra w ozdobnych ramach. Dominującymi kolorami w tradycyjnych francuskich wnętrzach są beże i biele przełamane niekiedy delikatnymi brązami, szarościami i błękitami.  






Istotną rolę odgrywają także krzesła, stoły i komody z ozdobnymi nóżkami. Wszystkie meble delikatnie powinny nawiązywać do stylu Ludwika XVI. Nie bez znaczenia będą także umieszczone drobne kwieciste aplikacje na obiciach kanap, na dywanach, obrusach i zasłonach.